Сьогодні на будь-якому об’єкті комерційної нерухомості (і не тільки, адже це стосується майже будь-якого приміщення) є велика кількість техніки, яка потребує електроживлення. Це тягне за собою відповідні вимоги до електромережі і її технічних характеристик. Прокладка електропроводки – справа, яка вимагає від майстра певних знань, способу мислення, навичок і умінь. Перш за все, це стосується знання правил з розведення електропроводки, вміння читати і створювати схеми проводки, а також навичок електромонтажу. Для того, щоб проводка служила довго і не потребувала втручання вже через невеликий проміжок часу після монтажу, необхідно дотримуватися викладених нижче правил і рекомендацій.

Правила розводки електропроводки

Основні правила при монтажі електропроводки, яких необхідно дотримуватися:

 • основні елементи електропроводки (короби розподілення, лічильники, розетки і вимикачі) повинні бути легкодоступні;
 • проводи до вимикачів і розеток прокладаються виключно вертикально: зверху вниз;
 • установка вимикачів виконується на висоті 60–150 см від полу. Самі вимикачі розташовуються в місцях, де відкрита дверь не перешкоджає доступу до них;
 • розетки рекомендуеться встановлювати на висоті 50–80 см від підлоги. Це є безпечним рішенням на випадок затоплення. Також розетки необхідно встановлювати на відстані не менше 50 см від газових і електроплит, радіаторів опалення, труб і інших заземлених предметів;
 • кількість розеток в приміщенні в середньому повинна відповідати нормі 1 шт. на 6 кв. м.;
 • прокладка проводки всередені або зовні стін виконується тільки по вертикалі або горизонталі, діагональна (або інша криволінійна) прокладка заборонена, а місце прокладки відображається на плані проводки;
 • дроти прокладаються на певній відстані від труб, перекриттів та іншого. Для горизонтальних потрібна відстань в 5–10 см від балок перекриття і карнизів і 15 см від стелі. Від підлоги висота становить 15–20 см. Вертикальні дроти розміщуються на відстані більше 10 см від краю отвору двері або вікна. Відстань від газових труб повинна складати мінімум 40 см;
 • при прокладанні зовнішньої або прихованої проводки необхідно слідкувати, щоб вона не стикалася з металевими частинами будівельних конструкцій;
 • при прокладанні кількох проводів, які йдуть паралельно, відстань між ними повинна бути мінімум 3 мм або кожен провід повинен бути прихованим в гофрі (або захисному коробі);
 • розводка і з’єднання проводів виконується всередені спеціальних розподільних коробів. Місця з’єднання ретельно ізолюються. З’єднання мідного і алюмінієвого проводів між собою суворо (!) заборонено;
 • заземлення і нульові проводи прикріплюються до приладів за допомогою болтового з’єднання;
 • ніколи і ні за яких умов не використовуємо «усічені» дроти - це може призвести до сумних наслідків.

Проект і схема розводки електропроводки

Початковий етап - створення проекту і схеми розводки. Він є основою майбутньої проводки. Створення проекту і схеми доволі серйозна справа і його краще довірити досвідченим спеціалістам. Причина проста – від цього залежить безпека. Послуги щодо створення проекту обійдуться недешево, але воно того точно варте.

Обов’язковим є розподіл точок електроспоживання по групах.

Варто врахувати у розрахунку передбачувану силу струму в мережі і матеріали, які будуть використовуватися. Розрахунок виконується за формулою:

I= P / U;

де P – сумарна потужність всіх використовуваних приладів (Ватт), U – напруга в мережі (Вольт).

Перетин кабелю в залежності від сили струму і матеріалу жили кабелю:

Базові питання в монтажі електропроводки

Всі дроти підключаються до електрощита, який, частіше за все, встановлюється на вводі (на вході, у підсобному приміщенні чи іншому місці, де знаходиться вступний кабель). У щиток монтуються автомати.

Тепер необхідно підрахувати, скільки потрібно розеток і розподільних коробів. Достатньо поглянути на схему і провести простий підрахунок. Крім описаних вище матеріалів знадобляться різні витратні матеріали, такі як: ізоляційна стрічка, клеми, обтискні ковпачки для з’єднання проводів, кабель-канали, гофро-труба, труба, короби для електропроводки, підрозетники і т.п. комплектуючі.

Монтаж електропроводки

Все починається з нанесення розмітки. За допомогою маркера або будівельного олівця робимо на стіні мітки, де буде прокладений дріт, із обов’язковим дотриманням правил розміщення. Далі робимо відмітку місць під установку освітлювальних приладів, розеток, вимикачів, щитка або щитків.

Після розмітки приступаємо до штроблення стін. Спочатку за допомогою перфоратору і спеціальної насадки-коронки вирізаються отвори під установку підрозетників (як для розеток, так і для вимикачів) і розподільних коробок. Під дроти робляться штроби за допомогою болгарки, перфоратору або штроборізу. Пилу і бруду буде БАГАТО. Глибина штроби повинна бути близько 20 мм, а ширина такою, щоб в штробу вміщалися всі дроти.

Після штроблення переходимо до останнього етапу підготовки. Для введення проводів у приміщення необхідно пробити отвори. Як правило, їх роблять в кутах приміщень. Також робимо отвори під введення проводу від розподільного щитка до щитка освітлення. Після штроблення приступаємо до самого монтажу.

Перше - монтаж щита освітлення. Готовий до підключення щит виглядає так: у верхній частині знаходяться нульові клеми, знизу - заземлюючі, між клемами встановлені автомати.

Заводимо всередину дріт необхідного перетину. Всередині щитка вступний провід підключається наступним чином: синій дріт приєднуємо до нуля, білий/коричневий - до верхнього контакту ПЗВ, а жовтий із зеленою полосою - до заземлення. Автомати поєднуємо між собою монтажною шиною (або більш бюджетний варіант – за допомогою перемички з монолітного дроту).

Розводка проводів

Нарешті, приступаємо до розводки проводів. Починаємо з прокладки основної магістралі від розеток до щита. Для цього використовуємо провід ВВГ-3*2,5. Для зручності прокладаємо від точки в напрямку щита. Кінець дроту обов’язково маркуємо, вказуючи, що це за провід і звідки він приходить. Наступний етап - прокладка проводу ВВГ-3*1,5 від вимикачів і освітлювальних приладів до розподільних коробок (в деяких випадках в якості розподільних коробок можна використовувати самі підрозетники, це навіть краще в питаннях ремонтпридатності, але дорожче по вартості матеріалів і робіт).

Усередині розподільних коробок дроти з’єднуємо за допомогою накінечників, обтиску і т. п. Всередині щитка основний дріт ВВГ-3*2,5 підключається наступним чином: коричнева або червона жила – фаза, підключається до низу ПЗВ; синій – нуль, приєднуємо до нульової шини зверху, жовтий із зеленою смужкою – заземлення: до шини внизу. За допомогою тестера «продзвонюємо» всі дроти, щоб виключити можливі помилки. По закінченню тестування (і усунення недоліків, якщо такі виявимо), викликаємо електрика і підключаємося до мережі.

По завершенню закладаємо штроби гіпсовою шпаклівкою.

Прокладка електрики в приміщенні для досвідченого майстра – справа не складна. Але для тих, хто з цим не стикався, краще скористатися послугами досвідчених спеціалістів, як-то кажуть, «від і до». Це буде коштувати Вам грошей, однак так можна бути впевненим у якості і уникнути помилок, які можуть привести до сумних чи навіть фатальних наслідків.

Вдалих ремонтів!

Сергій Шевченко
директор «ТФМ-Будівництво»

Контакти

Неверный ввод

ТОВ "ТФМ-БУД" веде свою діяльність з 2015 року і входить до складу групи компаній "Техпідтримка"


Будівництво комерційної нерухомості – окрема і багато в чому специфічна сфера для виконання будівельно-монтажних робіт, яка, в свою чергу, має особливості для кожного з напрямків, на які розгалужується.

Так, ремонт приміщень під невеликі магазини чи кафе – це одне, а ремонт величезних офісних чи торгових центрів – геть інше. Причому, як з точки зору організації бізнес-процесів, так і з точки зору професійних навичок робітників, здавалося б, однієї професії. Як правило, ті компанії, які спеціалізуються на якомусь конкретному напрямку, або зовсім не беруться, або беруться вкрай неохоче за проекти, які не в повній мірі відносяться до їх прямої спеціалізації. При цьому така градація – рішуче, «+» для всіх сторін угоди, адже якщо немає впевненості в результаті, то ризики занадто великі – для клієнта у вигляді зірваних термінів, для виконавця – у вигляді штрафних санкцій. А на виході – і те, і те виливається в збитки для кожної зі сторін.

ТФМ-Будівництво, маючи за плечима роки досвіду як в обслуговуванні, так і в будівництві комерційної нерухомості, має в розпорядженні всі необхідні ресурси для того, щоб виконати ремонт комерційного приміщення в найкоротші терміни – з нуля і до введення в експлуатацію. Спеціалізація нашої компанії – невеликі комерційні об’єкти, керувати будівельно-монтажними роботами на яких ми навчилися віртуозно, оптимізуючи при цьому час і гроші не тільки свої, але і наших Замовників. Впевненість в своєму підході і результатах роботи дає нам можливість надавати необхідні гарантії на весь спектр виконаних робіт, включаючи монтаж інженерних систем в готових приміщеннях.

Ремонт комерційної нерухомості невеликої площі, але найрізноманітнішого призначення – спеціалізація компанії ТФМ-Будівництво.

Ми вміємо оптимізувати бізнес-процеси, час і гроші.

Ми вміємо виконувати свою роботу швидко і без втрати якості.

Ми забезпечуємо своїх Замовників кращою гарантійною і післягарантійною підтримкою.