В умовах нашого кліматичного регіону необхідність наявності системи опалення (СО) - незаперечний факт. Така система створює необхідну температуру для комфортної життєдіяльності людей в офісних та інших комерційних приміщеннях (житлових приміщень це, безумовно, також стосується, але оскільки наша площина – комерційна нерухомість, то питання житлової ми не зачіпаємо) під час холодів, тобто - опалювального сезону.

Саме система опалення створює комфортні умови для роботи в холодну пору року. Розмаїття систем опалення досить велике – є з чого обрати. Конкретний вибір СО залежить від різних умов: особливостей об’єкту, бажань замовника та інших факторів. Але остаточне рішення про вибір необхідної СО повинен приймати кваліфікований спеціаліст, який має відповідний досвід.

Вимоги до систем опалення комерційної нерухомості

Проект опалення комерційного приміщення повинен складати СПЕЦІАЛІСТ. Він оцінює вступні дані і, враховуючи вимоги нормативних документів, обирає необхідну, оптимальну схему опалювальної системи.

Потрібно розуміти, що не має значення, яку з можливих систем опалення ви оберете, до всіх них застосовуються суворі вимоги, засновані на безпеці життєдіяльності та енергоефективності.

Вимоги до систем опалення:

 • Санітарно-гігієнічні: необхідно організувати правильне розподілення температур в приміщеннях;
 • Монтажні: при выборі рішення необхідно обов’язково враховувати ремонтно-придатність вузлів у випадку їх виходу з ладу або ж – їхню універсальність, з метою можливої заміни на аналог у випадку такої необхідності;
 • Експлуатаційні: система повинна бути максимально автоматизованою, автономною і незалежною;
 • Будівельні: робочі параметри приладів опалення не повинні падати через конструкційні особливості будівлі (приміщення) як всередині, так і за його межами.

Як правило, на практиці використовують перевірені роками проекти (або їх варіації).

Основне питання: опалення автономне або центральне?

Ми однозначно переконані (і тут більшість спеціалістів одностайні в думці), що систему опалення необхідно закладати в спорудження (будівлю) саме на стадії розробки проекту. Одне із найважливіших питань, на яке повинен відповісти собі замовник – це приєднання до міської тепломережі або створення власної автономної системи опалення. Установка системи опалення в існуючу будівлю неможлива без порушення тих чи інших норм, і, треба відзначити, що це коштуватиме набагато дорожче, ніж монтаж в процесі будівництва і на підставі проекту, в якому передбачені всі інженерні мережі, в тому числі і опалення.

Статистично, станом на сьогодні у світовій практиці власники нерухомості (як житлової, так і комерційної) віддають перевагу автономному опаленню, розрахованому на власний котел (або інші джерела тепла). Обгрунтуванням такої позиції служить декілька причин, основна з яких - незалежність від "чужої" інфраструктури, на котру ти жодним чином вплинути не можеш, але повністю від неї залежиш.

Також дуже важливий момент - ціна. Немає необхідності оплачувати тепловтрати між джерелом створення тепла (котельнею, бойлерною і т.д.) і опалювальним приладом (батарея, конвектор і т.п.), що завжди включено у вартість центрального опалення.

Досвід показує: витрати на опалення офісу або торгового об’єкту, який обладнаний автономною котельнею, приблизно в 2 рази менше - порівняно із центральним опаленням. Якшо говорити про невеликий офіс до 400 кв. м., то власний котел може зменшити витрати на опалення у 5 (!) разів. Цього можна досягти, встановивши правильно підібрану автоматику для погодозалежного управління приладами опалення (в залежності від погоди зовні буде регулюватися температура всередині офісу), з урахуванням режиму опалення (офісні приміщення експлуатуються, як правило, с 8:00 до 19:00).

Дуже важливо також враховувати питання можливості самостійно вирішувати: коли починати і коли закінчувати опалювальний сезон.

Слід відзначити, що власне опалення виключає недоліки центрального опалення, серед яких:

 • перегрів приміщень і, як наслідок, перевитрата енергії (палива, газу, вугілля і т.д.) у періоди потепління під час опалювального сезону;
 • величезні тепловтрати при перекачуванні теплоносія від котельні до споживача;
 • знос і необхідність ремонту та оновлення теплотрас (ремонт іржавых труб, заміна утеплювача і т.д.).

Автономна система опалення

Центром (чи можна навіть сказати – серцем) автономної системи опалення є котел. Котли ділять на види за типами палива, яке дає енергію, а саме:

 1. газові (побутовий або скраплений газ);
 2. електричні;
 3. твердопаливні (вугілля, дрова, пелети та ін.);
 4. рідкопаливні (як правило, це дизельне паливо, рідше - бензин);
 5. теплові насоси (теплова енергія природи - земля, вода, повітря);
 6. комбіновані (працюють на кількох видах палива одночасно).

Норми викидів таких систем опалення дозволяють встановлювати перелічені міні-котельні в густонаселених частинах міст – тобто вони є безпечними.

Раніше превалювала думка про те, що найвигідніші з точки зору рентабельності – газові котли. Однак наразі, з урахуванням зростання ціни на газ, можна сказати, що вони зрівнялися з електричними котлами.

Також обов’язково варто сказати про твердопаливні котли, оскільки сьогодні існує велика кількість автономних, повністю автоматичних моделей буквально у всіх виробників. Така автоматика усунула недолік цих котлів – необхідність завантаження палива вручну. Тепер вони є дуже конкурентними відносно котлів з іншими видами палива.

Управління малими котельнями відбувається за допомогою електронної автоматики і датчиків контролю, вони регулюють подачу палива в топку, на підставі температури всередині і зовні будівлі. Це робить можливим підтримку температури всередині стабільно комфортною.

В основному міні-котельні ділять на два типи: настінні і дахові. Розміщуючи котельню на даху – мінімізуємо ризик вандалізму, але потрібно суворо дотримуватися всіх норм пожежної безпеки.

Способи обігріву:

В даний час для обігріву будівель (приміщень) використовуються різні способи, що відрізняються один від одного економічністю, особливостями монтажу, ефективністю обігріву.

Популярні системи опалення:

 1. Водяні. Водяний обігрів може бути радіаторним або системою «тепла підлога».
  В даний час батареї кріплять або на підлозі, або на стіні (як правило, під вікном - для зменшення тепловтрат, щоб уникнути випадання конденсату на склі). Системи теплої підлоги в офісних приміщеннях монтують вкрай рідко, оскільки вони більше підходять для будинків і квартир.
 2. Інфрачервоні. Інфрачервоні обігрівачі працюють, грунтуючись на принципах теплового випромінювання, тобто вони гріють не повітря, а поверхню, на яку спрямовані. В комерційній нерухомості вони практично не використовуються. Як правило, їх застосовують на період виконання ремонтних робіт або ж на виробництвах.
 3. Повітряні. Варіант опалення теплим повітрям підходить для офісних приміщень із великою площею, а також у великих ТРЦ та інших будівлях із високою прохідністю. Такий варіант опалення дозволяє поєднати систему опалення (взимку) із системою кондиціювання (влітку), використовуючи одну й ту ж саму канальну розводку.
Сергій Шевченко
директор «ТФМ-Будівництво»

Контакти

Неверный ввод

ТОВ "ТФМ-БУД" веде свою діяльність з 2015 року і входить до складу групи компаній "Техпідтримка"


Будівництво комерційної нерухомості – окрема і багато в чому специфічна сфера для виконання будівельно-монтажних робіт, яка, в свою чергу, має особливості для кожного з напрямків, на які розгалужується.

Так, ремонт приміщень під невеликі магазини чи кафе – це одне, а ремонт величезних офісних чи торгових центрів – геть інше. Причому, як з точки зору організації бізнес-процесів, так і з точки зору професійних навичок робітників, здавалося б, однієї професії. Як правило, ті компанії, які спеціалізуються на якомусь конкретному напрямку, або зовсім не беруться, або беруться вкрай неохоче за проекти, які не в повній мірі відносяться до їх прямої спеціалізації. При цьому така градація – рішуче, «+» для всіх сторін угоди, адже якщо немає впевненості в результаті, то ризики занадто великі – для клієнта у вигляді зірваних термінів, для виконавця – у вигляді штрафних санкцій. А на виході – і те, і те виливається в збитки для кожної зі сторін.

ТФМ-Будівництво, маючи за плечима роки досвіду як в обслуговуванні, так і в будівництві комерційної нерухомості, має в розпорядженні всі необхідні ресурси для того, щоб виконати ремонт комерційного приміщення в найкоротші терміни – з нуля і до введення в експлуатацію. Спеціалізація нашої компанії – невеликі комерційні об’єкти, керувати будівельно-монтажними роботами на яких ми навчилися віртуозно, оптимізуючи при цьому час і гроші не тільки свої, але і наших Замовників. Впевненість в своєму підході і результатах роботи дає нам можливість надавати необхідні гарантії на весь спектр виконаних робіт, включаючи монтаж інженерних систем в готових приміщеннях.

Ремонт комерційної нерухомості невеликої площі, але найрізноманітнішого призначення – спеціалізація компанії ТФМ-Будівництво.

Ми вміємо оптимізувати бізнес-процеси, час і гроші.

Ми вміємо виконувати свою роботу швидко і без втрати якості.

Ми забезпечуємо своїх Замовників кращою гарантійною і післягарантійною підтримкою.