Говорячи простою зрозумілою мовою, вентиляція приміщення являє собою процес заміни вже не свіжого повітря на свіже з вулиці. То ж давайте розберемося, чому так необхідна вентиляція і як цей нині обов’язковий в будь-якому приміщенні інженерний винахід впливає на людей, які в приміщенні знаходяться, і на саме на приміщення в цілому.
Уявімо ситуацію: ми з вами знаходимося у якомусь невеличкому герметичному приміщенні. Що з нами буде відбуватися? І що буде відбуватися з повітрям? Ми розуміємо, що через деякий час нам стане «нічим дихати», а потім і взагалі може стати дурно.
Якщо наші домівки чи будь-які інші приміщення, призначені для якогось не «кількахвилинного» перебування в них, були б настільки герметичними, то в них неможливо було б жити. І навіть коротке перебування в них було б для нас дискомфортним.
В середньостатистичному за стандартами герметичності приміщенні концентрація в повітрі таких виділень як пара, пил, гази тощо - зростає і може бути шкідливою, а через деякий час стане небезпечною для нашого здоров'я.
Для того, щоб нейтралізувати вологу та знизити концентрацію різних некорисних речовин у повітрі з небезпечної кількості до прийнятної норми - нам і служить вентиляція.
Дуже хибною є думка про те, що на обладнанні якісної вентиляційної системи можна й зеконимити. Коли починається процес експлуатації будівлі, виявляється, що потрібно було передбачити кращу вентиляційну систему, оскільки бракує свіжого повітря, нічим дихати, а потім і взагалі з’являється грибок, як незваний гість, і позбутися його вкрай складно. Бо мікроклімат для нього дуже сприятливий, як і для багатьох інших бактерій. Тому до питання щодо якісного вентиляційного каналу краще підходити серйозно і робити це ще на стадії проекту (!), врахувавши всі важливі деталі, які можуть виникнути в процесі експлуатації.
Звичайно, забезпечити якісну вентиляцію лише за рахунок будівельних рішень – навряд чи вдасться. Тобто, якась вентиляція буде, але для комфортного тривалого перебування її буде не достатньо. То ж, не обійтися без обладнання систем примусової вентиляції, особливо, враховуючи тенденцію в енергозбереженні та максимальної герметизації приміщень. Наразі обладнання таких вентиляційних систем має високий рівень і досить широкий асортимент.
Загалом, однаково продуктивно можуть застосовуватися різні типи вентиляційних систем. Які саме - залежить від багатьох різних факторів, наприклад, від площі приміщення, етажності будівлі, наявності та специфіки структури існуючих вентиляційних каналів та інших особливостей. В приміщенні майже завжди поєднуються кілька видів вентиляційних систем. Найчастіше - встановлюється приточно-витяжна вентиляція. Така вентиляційна система являє собою поєднання природних і механічних способів впливу на обмін повітрям.
Загалом можна виділити такі види вентиляції:
- природна, коли повітря до приміщення надходить через двері або вікна природним способом;
- примусова вентиляція (підійде виключно для приміщень, де немає великої кількості чи потоку людей) - це коли наявність повітря в приміщенні забезпечує вентилятор. Вентилятор в даному випадку перемішує «відпрацьоване» повітря з іншим, яке надходить до приміщення з інших джерел;
- приточна вентиляція - це коли повітря в приміщення надходить через приточні канали (тобто повітря надходить самотоком);
- витяжна вентиляція - видаляє забруднене повітря з приміщення;
- канальна вентиляція – зазвичай така система є приточно-витяжною;
- безканальна - коли циркуляція повітря забезпечується за допомогою люстри-вентилятора, чи вентилятора, встановленого у вікні. Або за допомогою спеціальних клапанів (вбудовуються у вікна або стіни).
Підбиваючи підсумки, стає зрозумілим і навіть очевидним, що вентиляція вкрай важлива у будь-яких приміщеннях, адже вона прямо впливає не тільки на наше самопочуття, а на здоров’я взагалі. Тому до цього питання слід підходити не просто дуже розумно і організовано, а ще й своєчасно.