Найчастіше, головна проблема, з якою ми стикаємося під час ремонту - це «рідні» стелі, які знаходяться далеко не в найкращому стані. Різні дефекти, перепади висоти між стиками панелей перекриття, стара фарба – все це завдає чимало клопоту і потребує часу для приведення вигляду до ладу. Вирішити цю проблему досить швидко можна за допомогою листового гіпсокартону. Стелі з гіпсокартону – один із найбільш розповсюджених варіантів оздоблення. Така популярність пояснюється просто: доступність матеріалу в поєднанні з простотою технології.
Гіпсокартон є таким затребуваним матеріалом, бо має чимало переваг. Одна з них - з точки зору екологічності, гіпсокартон є чистим оздоблювальним матеріалом. Щодо функціональних можливостей: за допомогою нього можна вирішити різні завдання, як-то приховати комунікації, створити оригінальні архітектурні конструкції, і взагалі досить швидко і бюджетно приховати велику площу нерівної стелі. Як бачите: діапазон використання найрізноманітніший. Також, стеля з гіпсокартону дає необмежені можливості для реалізації майже будь-якої системи освітлення.
Гарна стеля з гіпсокартону своїми руками?
Стелю з гіпсокартону в один рівень зробити досить не складно (теоретично, звісно ж). З цим завданням можуть впоратися 2-3 людини, які мають уявлення щодо будівельних процесів, мають необхідний інвентар і готові приділити процесу максимальну увагу (наразі ми не говоримо про специфіку приховування якихось комунікацій, реалізацію складної системи освітлення тощо).
1. Перше, що необхідно зробити – розмітка конструкції. Для цього знадобиться лазерний рівень. При розмітці, звісно ж, треба врахувати наявні комунікації, вентиляційні короби, дроти і таке інше.
2. Далі за допомогою дюбелів кріпляться напрямні профілі по периметру горизонтальної лінії кімнати, на відстані 40-60 сантиметрів.
3. Наступним кроком буде розмітка стелі під основні несучі напрямні. Необхідно провести паралельні лінії з кроком приблизно 125 см. Листи гіпсокартону кріпляться із невеликим зазором між один одним, щоб при шпаклюванні можна було втиснути в зазор суміш для закладення швів. По цим лініям кріпляться підвіси на анкер-клини із кроком 40 см.
4. Беремо напрямні профілі і вставляємо їх у стартовий каркас. Вставляючи профілі, треба залишити вузький проміжок біля стіни, щоб уникнути деформації стелі при зміні температур.
5. За допомогою саморізів по металу прикріпіть напрямні до підвісів, з кожного боку профілю по два саморізи. За допомогою рівня або лазера обов’язково перевіряйте горизонтальність.
6. Поздовжні профілі наріжте ножицями по металу и вставте між напрямними із кроком 50 сантиметрів. Вони повинні бути розташовані таким чином, щоб не потрапляти кінцями на місця кріплення профілів з підвісами.
За допомогою спеціальних крабів прикріпіть поздовжні профілі до напрямних. За допомогою підвісів закріпіть поздовжні профілі. Каркас готовий. Тепер можна приступати безпосередньо до обшивки гіпсокартоном.
7. Кожний лист гіпсокартону попередньо необхідно обробити спеціальною грунтовкою. Від краю стіни відступаємо кілька міліметрів і кріпимо листи в шаховому порядку вздовж несучих і поперек поздовжних профілів. Листи ГКЛ кріпляться за допомогою саморізів по металлу із кроком 20 см.
8. Залишилося приховати стики між листами гіпсокартону і зашпаклювати стелю. Далі – як того потребує інтер’єрне рішення: фарбування, поклейка шпалер тощо.
Для фарбування можна використовувати водоемульсійну або акрилову фарбу. Сьогодні на ринку представлена широка кольорова гама фарб, які підійдуть для оздоблення гіпсокартонних поверхонь. Або – шпалери з різними властивостями, за допомогою яких можна досягти тих чи інших візуальних ефектів.
Незважаючи на те, що викладений вище алгоритм робіт може здатися досить простим, вкрай важливо дотримуватися певних вимог, які пред’являються до подібних робіт, адже невірний крок на будь-якому етапі може потягнути за собою значні наслідки з переробки зробленої раніше роботи.
Сторінка історії
Гіпсокартон винайшли у XIX столітті в Америці. Ця ідея належала власнику паперової фабрики Августину Сакетт. Августин шукав нове застосування паперу і нові ринки, що і призвело до винаходу «будівельної дошки», товщиною 15 мм. Був отриманий «пиріг» з 10 шарів паперу, які між собою скріплювали тонку смугу гіпсу. Августин Сакетт отримав патент на цей будівельний матеріал. Але це був лише прототип сучасного гіпсокартону. Через чверть століття гіпсокартон, який наразі є прийнятим стандартом, представив і запатентував американський інженер Кларенс Утсман.